Narzędzie do kadrowania (skalpel)
|
|||
Skalpel służy do kadrowania aktualnie edytowanego obrazka, można za jego pomocą nie tylko przycinać nasz obrazek ale też powiększać jego obszar. 1. Na poniższym zdjęciu chcemy wykadrować kotka:
2. Wybieramy skalpel i zaznaczamy obszar jaki nas interesuje: 3. Gdy skalpel jest w użyciu wyskakuje okienko dialogowe Crop & Resize Information, za pomocą którego możemy precyzyjnie określić położenie kadrowanego obszaru, oraz jego wielkość: 4. Klikamy w obszar, który ma zostać wykadrowany lub naciskamy guzik Crop i otrzymujemy przycięty fragment zdjęcia: 5. Zobaczmy jak będzie zachowywał się skalpel gdy zamiast guzika Crop naciśniemy Resize. 6. Gdy zastosujemy Resize, wtedy obrazek zostaje przycięty, ale żaden piksel spoza zaznaczonego obszaru nie jest wyrzucany, a nasz obrazek oglądamy tak jak przez dziurkę od klucza: możemy przesunąć warstwę i w obszarze kadrowanym pojawi się niewidoczna część orazka Czyli polecenie Resize nie narusza oryginalnych rozmiarów warstwy z obrazkiem a tylko wpływa na obszar w jakim możemy oglądać i edytowac go. 7. Możemy kliknąć dwukrotnie w skalpel i otrzymamy dostęp do opcji tego narzędzia:
Z kolei jeśli będzie zaznaczona opcja Resize: Nie musimy pamiętać co mamy zaznaczone bo możemy zdecydować przy kadrowaniu co chcemy zrobić, czy permanentnie wykadrować obrazek (Crop), czy też zmienić tylko rozmiar obrazka bez utraty jakichkolwiek pikseli (Resize). Po prostu możemy nie klikać skalpelem w obszarze kadrowania a wybierać jeden z guzików Crop lub Resize z palety, która jest zawsze widoczna przy kadrowaniu: 8. Opcja From Selection na palecie Crop & Resize Information, służy do automatycznego dopasowania się obszaru kadrowania do rozmiarów selekcji (maski), gdy selekcja jest nieregularna lub eliptyczna, wtedy obszar kadrowania bedzie dopasowany do najdalej wysuniętych punktów selekcji. 9. Dookoła kotka mamy selekcję prostokątną i chcemy aby obszar kadrowania idealnie sie z nią pokrywał: Wybieramy opcję From Selection: Obszar kadrowania pokrył się z selekcją: i kadrujemy - Crop lub Resize (selekcja nadal istnieje po tej operacji): 10. Opcja Auto Shrink dopasowuje obszar kadrowania do obiektu jaki chcemy wykadrować. To polecenie nadaje się do użycia jeśli obiekt wyraźnie odcina się od tła. Na przykład chcemy żeby obszar kadrowania przyjął szerokość i wysokość taką jak słońce na poniższym obrazku:
Wyznaczamy obszar do kadrowania tak by słońce zawarło się w nim (nie musimy celować): Teraz naciskamy Auto Shrink: i obszar kadrowania sam dopasował się do słońca:
Naciskamy Crop i mamy obrazek o szerokości i wysokości takiej jak słońce 11. Opcja Current Layer only z palety Tool Options służy do kadrowania tylko wybranej warstwy z naszego obrazka (domyślnie jest wyłączona i wszystkie warstwy są kadrowane). 12. A oto jak działa opcja opisana w punkcie 11. Mamy obrazek z dwiema warstwami: "bazgroły niebieskie" i "bazgroły pomarańczowe": Chcemy wykadrować warstwę "bazgroły niebieskie", więc zaznaczamy ją: Wybieramy opcję Current Layer only: i kadrujemy warstwę: GIMP wykadrował warstwę. Linia żółto-czarna pokazuje aktualny rozmiar warstwy "bazgroły niebieskie" (pamiętajmy, że w GIMPie inaczej niż to jest w innych programach, warstwa nie musi mieć rozmiaru naszego obrazka):
Warstwa "bazgroły pomarańczowe" została nietknięta: 13. Jak wspomniałem na początku za pomocą skalpela można nie tylko przycinać nasz obrazek ale też powiększać jego obszar. Poniższy obrazek ma rozmiar taki jak warstwa ze słońcem: Możemy skalpelem zaznaczyć obszar większy niż nasz obrazek i wykadrować (Crop): Obrazek powiększy swój obszar ale warstwy nie zmienią rozmiaru (możemy później kazać warstwie dopasować się do nowego rozmiaru obrazka - zobacz dział "Warstwy i obiekty pływające"): |
Interface GIMP'a i podstawowe narzędzia w akcji
Podstawy GIMPowania | Index pojęć
Copyright © 2001 by Maciej Jezierski.
All rights reserved.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Portal signs.pl Zasady korzystania Ochrona prywatności Reklama Pomoc Zarejestruj się! |
Ważna informacja od redakcji signs.pl: |