signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia
GIMP w praktyce (kliknięcie przeniesie cię o poziom wyżej)
Jak zrobić przycisk (button) wykorzystując dotychczasową wiedzę o GIMP-ie?

 

Wobec licznych pytań dotyczących tytułowego problemu poniżej podaję przykład na jeden ze sposobów w jaki można łatwo i przyjemnie wykonać guzik (button) czy jak go tam zwał. Jednocześnie zastrzegam, że nie jest to jedyny i niezastąpiony sposób na zrobienie efektownego przycisku. Wszystko zależy od inwencji autora (każdy obrazek może być przyciskiem jeżeli nadamy mu taką funkcję).
A więc do dzieła, wykonamy taki przycisk:

Co musimy już wiedzieć:
- jak działają warstwy
- selekcje
- jak tworzyć gradienty
- co to jest mapowanie wypukłości

Zaczynamy:

1. Tworzymy nowy obrazek i tworzymy nową warstwę o nazwie "obwódka" a następnie wybieramy narzędzie do selekcji prostokątnej . Tworzymy kształt guzika:

Teraz zaokrąglamy narożniki selekcji za pomoca komendy "Script-Fu/Zaznaczenie/Zaokrąglenie" i w okienku dialogowym wpisujemy wartość 0,4

2. Tworzymy w "Edytorze Gradientów" nowy gradient:

 

3. Następnie wybieramy wypełnienie gradientem , klikamy dwa razy w tą ikonę i wybieramy "Gradient użytkownika", zalewamy gradientem selekcję:

4. Tworzymy poniżej warstwy "obwódka" kolejną warstwę, nazwiemy ją "matryca", o kolorze czarnym i używając kubełka z białym kolorem zalewamy istniejącą selekcję:

5. Zmniejszamy naszą selekcję za pomoca komendy "Zaznaczenie/zmniejsz" i w okienku dialogowym podajemy o ile pikseli chcemy zmniejszyć selekcję, ja podałem 6:

6. Będąc na warstwie "matryca" użyjemy teraz kubełka z czarnym kolorem i zalejemy selekcję zaznaczamy teraz warstwę "obwódka" i wybieramy z menu komendę: "Edycja/wyczyść" to spowoduje, że utworzymy rzeczywiście obwódkę.

Tak powinna wyglądać warstwa "matryca":

 

A tak warstwa "obwódka":

7. Tworzymy nad pozostałymi warstwami nową przezroczystą warstwę o nazwie "tło guzika" i zalewamy istniejącą selekcję gradientem (ja wybrałem już istniejący o nazwie Wood_1)


8. Możemy zlikwidować selekcję ("Zaznaczenie/Brak") zaznaczmy warstwę "matryca" i zastosujmy dwa razy na niej filtr "Filtry/Rozmywanie/Rozmycie Gaussa (RLE)" najpierw z wartościami 3 a potem 2

Tak powinna wyglądać warstwa "matryca" (można podczas pracy ukrywać inne warstwy klikając na ikonce oka w palecie warstw).:

9. Możemy teraz ukryć warstwę "matryca" i przechodzimy do warstwy "obwódka".
Stosujemy na niej filtr "Filtry/Odwzorowanie/Mapowanie wypukłości" i należy wybrać w pozycji "Mapowanie wypukłości" warstwę o nazwie "matryca", można pomanipulować suwakami widząc obwódkę na podglądzie, ja nic nie zmieniałem.
Otrzymamy coś takiego:

Będąc na warstwie "obwódka" użyję jeszcze krzywych ("Obraz/Kolory/Krzywe") by zmienić troszkę kolor obwódki:

Tak wygląda jeszcze nie skończony guzik:

9. teraz dodajmy tekst (jak się to robi poczytaj o narzędziu tekstowym):

10. I na koniec dodajmy jeszcze odblask na guziku. Tworzymy najwyżej przezroczystą warstwę "odblask" i za pomocą selekcji i kubełka z białym kolorem robimy taki prostokąt:

Następnie na warstwie "odblask" stosujemy filtr "Filtry/Rozmywanie/Rozmycie Gaussa (RLE)" tym razem o wartości 6 i na palecie warstw ustawiamy dla warstwy odblask "Nieprzepuszczalność" na 70 (lub inną według uznania).

11. Na koniec możemy dodać lekki cień pod tekstem ("Script-Fu/Cień/Rzucany Cień")

By zmieniać kolor guzika wystarczy, że zaznaczymy warstwę "tło guzika" i będziemy eksperymentować za pomocą np. "Balansu kolorów", "Odcieni i nasycenia", "Krzywych" lub innych narzędzi dostępnych w menu "Obrazy/Kolory":

Tu możesz ściągnąć sobie oryginalny plik z warstwami jaki utworzyłem dla tego tutorialu.

 

 


Zapraszam do kociego serwisu!


Podstawy GIMPowania | Index pojęć

Strona główna


Copyright © 2001 by Maciej Jezierski.
All rights reserved.
Wszystkie prawa zastrzeżone.

Portal signs.pl  Zasady korzystania  Ochrona prywatności  Reklama  Pomoc  Zarejestruj się!

Ważna informacja od redakcji signs.pl:
Drodzy miłośnicy Gimpa i serwisu Macieja Jezierskiego. W związku z tym, że autor zaprzestał rozwijania gimpowego serwisu informujemy, że niektóre informacje w nim zawarte (zwłaszcza odnośniki do serwisów zewnętrznych, adresy e-mail) mogą być nieaktualne.
Ze względu na popularność serwisu, który doczekał się wielu legalnych i nielegalnych kopii, zdecydowaliśmy pozostawić go na serwerze w oryginalnej formie, pochodzącej z 2005 r. Prosimy nie korzystać z adresów e-mail umieszczonych na stronach serwisu. Ani autor ani my nie odpowiadamy na przesyłane w ten sposób listy. Wstrzymane jest także przyjmowanie prac i komentarzy do gimpowej galerii.